تعویض پوشک نوزاد مرحله به مرحله

آموزش گام به گام تعویض پوشک بچه

1403/02/02

16 دقیقه

فایل صوتی آموزش گام به گام تعویض پوشک بچه

از کجا بفهمیم که پوشک بچه را هر چند ساعت یکبار عوض کنیم؟ نشانگر تعویض پوشک نوزاد چیست؟ علاوه بر پوشک، آیا وسیله دیگری هم برای عوض کردن پوشک بچه نیاز داریم؟

این موارد از جمله سوالاتی هستند که ممکن است بعد از به‌دنیا آمدن نوزاد برای‌تان پیش بیاید. همان‌طور که می‌دانید تعویض پوشک نوزاد، یکی از مهم‌ترین کارهایی است که رابطه مستقیم با سلامت کودک دارد و هر مادر و پدری باید برای مراقبت از کودکان خود، نحوه صحیح عوض کردن پوشک را یاد بگیرند. بنابراین، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید و با تعویض پوشک نوزاد تازه متولد شده و سنین بالاتر به‌طور کامل آشنا شوید.

بهترین زمان تعویض پوشک بچه

بسیاری از پزشکان و متخصصان توصیه می‌کنند پوشک بچه را بعد از هر بار ادرار یا مدفوع تعویض کنید. به‌طور کلی، کودک هر یک تا سه ساعت ادرار می‌کند که در این صورت، می‌توانید با توجه به تعداد ادرارهای او پوشکش را تعویض کنید.

اگر بخواهیم تعداد تعویض پوشک نوزاد پسر و دختر در روز را به‌طور میانگین حساب کنیم، تعداد آن به ۱۰ بار می‌رسد. البته تعیین بهترین زمان تعویض پوشک نوزاد، به عوامل مختلفی بستگی دارد که از جمله آن‌ها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • سن کودک
  • تغذیه نوزاد
  • خوردن یا نخوردن غذای جامد
  • داشتن یا نداشتن مشکلات گوارشی
بهترین زمان تعویض پوشک بچه

—بهترین زمان تعویض پوشک نوزاد تازه متولد شده—

از کجا بفهمیم باید پوشک بچه را عوض کنیم؟

بعضی از پوشک‌های جدید دارای نشانگر مقدار رطوبت هستند که شما با یک نگاه متوجه می‌شوید پوشک نیاز به تعویض دارد یا خیر. در غیر این‌صورت، راهکارهای دیگری هم وجود دارد که با توجه به آن‌ها می‌توانید زمان تعویض پوشک را تشخیص دهید:

  • یک انگشت خود را وارد پوشک کنید تا متوجه شوید مرطوب است یا نه.
  • پوشک را بو کنید تا از بوی ادرار یا مدفوع متوجه شوید که پوشک نیاز به تعویض دارد یا نه.
  • از حالت پوشک می‌توانید متوجه زمان تعویض آن شوید (پوشک وقتی سنگین می‌شود حالت آویزان به‌خود می‌گیرد).
تعویض پوشک نوزاد

—نحوه تعویض پوشک بچه—

وسایل موردنیاز برای تعویض پوشک نوزاد

در ادامه تمام لوازم موردنیاز تعویض پوشک نوزاد را باهم مرور می‌کنیم:

پوشک

درست است که هربار فقط به یک پوشک نیاز دارید، اما بهتر است همیشه تعدادی پوشک همراه خود داشته باشید تا در صورت نیاز و افزایش احتمالی دفعات ادرار و مدفوع نوزاد، از آن‌ها استفاده کنید. پوشک را جایی بگذارید که بتوانید راحت به آن دسترسی داشته باشید اما حواستان باشد که کودک به آنها دسترسی نداشته باشد.

میز تعویض پوشک

همیشه یک میز مخصوص تعویض پوشک در خانه داشته باشید و تمام وسایل لازم را روی آن قرار دهید تا در مواقع ضروری به‌راحتی از آن استفاده کنید.

حوله یا زیرانداز

روی میز تعویض پوشک همیشه یک حوله یا زیرانداز مخصوص بگذارید تا سطح میز همیشه تمیز بماند. هرچند وقت یک بار هم آن را بشویید تا ضدعفونی و تمیز باشد.

دستمال مرطوب

برای تمیز کردن بدن کودک هنگام تعویض و لطیف و مرطوب ماندن پوست او می‌توانید از دستمال مرطوب استفاده کنید.

دستمال مرطوب نوزاد و کودک

—دستمال مرطوب نوزاد و کودک—

پودر بچه یا لوسیون بدن

کودک نسبت به بزرگترها بدن حساس‌تری دارد و پوستش در برخورد با پوشک یا چسب آن قرمز می‌شود. به همین دلیل همراه داشتن پودر بچه یا لوسیون مخصوص بچه برای این مواقع بسیار مهم است.

آشنایی با انواع پوشک بچه

پوشک‌ها انواع مختلفی دارند که هرکسی از نوع خاصی استفاده می‌کند. به‌طور کلی، پوشک بچه دو نوع است:

پوشک چسبی

پوشک‌های چسبی در سایزهای مختلف برای نوزاد و کودکان با وزن‌های متفاوت موجود است و هر برندی آن را با ویژگی‌هایی تولید می‌کند.

پوشک‌ چسبی مای‌بیبی با عصاره بابونه و قدرت جذب بالا، باعث جلوگیری از هر نوع حساسیت پوستی می‌شود و لایه بیرونی تنفسی آنها قابلیت عبور هوا را دارد. همچنین لایه‌ محافظ کشسان عمودی آن نیز از نشستی ادرار جلوگیری می‌کند. سایز صفر پوشک چسبی مای‌بیبی مناسب نوزادان زیر ۲/۵ کیلوگرم است.

پوشک نوزادی مای‌بیبی

—پوشک چسبی نوزادی مای‌بیبی—

پوشک شورتی (پول آپ)

این پوشک که راحت‌ترین و کم‌دردسرترین نوع پوشک و محبوب مادرها و پدرهاست، دقیقاً به‌شکل شورت طراحی شده و به‌راحتی پوشیده می‌شود. البته این نوع پوشک بیشتر برای کودکانی مناسب است که شروع به راه رفتن کرده‌اند و شما خیال‌تان راحت است که با هر حرکت و بازی کودک خرابکاری نمی‌کند.

پوشک‌ شورتی مای‌بیبی به‌نرمی پنبه است و با قابلیت کش ۳۶۰ درجه دور کمر کودک، با آناتومی بدن او متناسب می‌شود و جست‌وخیز را برای کودکان آسان می‌کند.

پوشک شورتی مای‌بیبی

—پوشک شورتی مای‌بیبی—

مراحل تعویض پوشک بچه

تعویض پوشک نوزاد یکی از وظایف روزمره والدین است که نیاز به دقت و توجه دارد. این فرآیند نه تنها به حفظ بهداشت و راحتی کودکان کمک می‌کند، بلکه فرصتی برای ایجاد ارتباط نزدیک‌تر و محبت‌آمیز بین والدین و کودک فراهم می‌آورد. با رعایت نکات بهداشتی و استفاده از محصولات مناسب، می‌توان از عوارض پوستی جلوگیری کرد و تجربه‌ای مثبت برای کودک فراهم کرد.

تعویض پوشک چسبی

اول از همه مطمئن شوید همه چیزهایی را که برای تعویض پوشک بچه لازم است، در دسترس دارید. بعد از آن می‌توانید در چند مرحله ساده که در ادامه مرور می‌کنیم، پوشک نوزادتان را تعویض کنید:

مرحله اول
بعد از اینکه دست‌های‌تان را خوب شستید و ضدعفونی کردید، دلبندتان را به پشت، روی زیرانداز مخصوص بخوابانید و بعد پوشک استفاده‌شده را به آرامی از زیرش بردارید. آن را بپیچید و نوارهایش را به قسمت پایین پوشک بچسبانید.

مرحله دوم
پوشک را داخل یک کیسه پلاستیکی گذاشته و بعد آن را در سطل زباله بیندازید. به آرامی و با دقت ناحیه پشت کودک را با دستمال مرطوب و از جلو به عقب تمیز کنید. حواس‌تان باشد که بین چین‌های پوست هم تمیز شوند و هیچ آثاری از مدفوع در پوست باقی نماند.

مرحله سوم
بعد از پاک کردن، می‌توانید از پودر بچه یا پماد ضد خارش برای کاهش حساسیت پوست کودک استفاده کنید.

حالا نوبت گذاشتن پوشک جدید است. در این مرحله باید به آرامی پاهای کودک را بالا نگه دارید و پوشک جدید را از سمت چسب‌ها زیر بدن او قرار دهید. بعد قسمت جلویی پوشک را روی شکم کودک بکشید.

مرحله چهارم
با یک دست پوشک را نگه دارید، با دست دیگر چسب یک طرف را بچسبانید و سپس همین کار را برای طرف دیگر هم انجام دهید و چسب را درست در جای مناسب خود بچسبانید.

حواس‌تان باشد که چسب را روی پوست کودک نبندید که باعث اذیت شدن او شود. زمان چسباندن چسب هم پوشک را خیلی محکم یا خیلی شل نبندید و حتما مطمئن شوید که پوشک برای کودک تنگ یا گشاد نیست و او در پوشک راحت است.

بعد از تمام شدن مراحل، دست‌های‌تان را تمیز بشویید و محل تعویض پوشک، از جمله میز تعویض پوشک و زیرانداز تعویض پوشک را تمیز و ضدعفونی کنید.

نحوه تعویض پوشک چسبی

—تعویض پوشک چسبی—

تعویض پوشک شورتی

پوشک شورتی را می‌توان به‌راحتی درست مانند شورت به کودک پوشاند. مراحل تعویض این نوع پوشک به ترتیب زیر است:

مرحله اول

همان‌طور که گفتیم درست مانند پوشیدن شورت، پاهای کودک را یکی‌یکی در پوشک قرار دهید و پوشک را تا کمر بالا بکشید.

مرحله دوم

برای تعویض آسان، ابتدا پوشک را از محل دوخت به یک سمت پاره کنید.

مرحله سوم

سپس محل دوخت در طرف دیگر را پاره کنید و پوشک را از بین پاها جمع کنید.

مرحله چهارم

پوشک مصرف‌شده را لوله کنید و با نوارچسب پشت پوشک، آن را ببندید.

ویدیو آموزشی نحوه تعویض پوشک شورتی مای‌بیبی

تعویض پوشک بچه در شب و هنگام خواب

تعداد زیادی از کارشناس‌ها معتقدند، وقتی کودک خواب است او را به‌حال خود بگذارید، چون ممکن است با تعویض پوشک بیدار شود و دیگر نتواند بخوابد. اگر نگران نشتی پوشک هستید هم می‌توانید از پوشک‌های شورتی استفاده کنید که جذب بسیار خوبی دارند و مانع نشت مایعات به بیرون می‌شوند.

تعویض پوشک نوزاد توسط پدر

خیلی از پدرهایی که تازه نوزادشان به‌دنیا آمده گاهی در موقعیت‌هایی قرار می‌گیرند که لازم می‌شود برای کمک به مادر، مسائل مربوط به کودک را برعهده بگیرند. یکی از این کارها، تعویض پوشک نوزاد است.

هر پدری باید بداند تعویض پوشک هم بر عهده مادر است و هم او، پس لازم است هر دوی آن‌ها نحوه تعویض پوشک بچه را به خوبی یاد بگیرند.

مراحلی که در بالا گفتیم برای هر کسی‌که برای اولین بار قصد دارد پوشک بچه را تعویض کند، مفید است. یعنی پدرها هم می‌توانند با مرور این مراحل، به‌راحتی پوشک کودک را تعویض کنند.

تعویض پوشک نوزاد توسط پدر

—تعویض پوشک نوزاد توسط پدر—

کلام آخر

تعویض پوشک کودکان یکی از کارهای روتینی است که مادرها و پدرها باید برای نوزادان خود انجام دهند. بنابراین نحوه درست انجام دادن آن و مراقبت از سلامتی آن‌ها در این راستا،‌ اهمیت خیلی زیادی دارد و باید جدی گرفته شود. شما چه چالش دیگری برای تعویض پوشک نوزادتان دارید؟

 

سوالات متداول تعویض پوشک بچه

پوشک بچه را کجا عوض کنیم؟

اگر میز مخصوص تعویض پوشک ندارید، سعی کنید موقع تعویض پوشک، بچه را روی یک سطح صاف بگذارید. مثلا روی تخت یا مبل راحتی که فضای بیشتری داشته باشد. در این صورت خیالتان راحت است که اگر بچه غلت خورد، اتفاق خاصی نمی‌افتد. نکته مهم دیگر اینکه حتما یک زیرانداز یا ملحفه مخصوص تعویض پوشک داشته باشید و مرتب آن را بشویید.

چند ساعت یک‌بار پوشک را تعویض کنیم؟

بهترین کار این است که مدتی رفتارها و واکنش‌های کودک دلبندتان را مورد بررسی قرار دهید تا متوجه شوید که هر چند ساعت یکبار باید پوشک کودک‌تان را عوض کنید. به توصیه بسیاری از کارشناسان، بهتر است هر دو تا سه ساعت یک بار تعویض پوشک بچه انجام شود.

تفاوتی در مورد تعویض پوشک پسرانه و دخترانه وجود دارد؟

تفاوت‌های کوچکی برای تعویض پوشک بچه پسر و دختر وجود دارد. مثلا اینکه بهتر است قبل از بستن پوشک نوزاد پسر، آلت تناسلی او را رو به پایین قرار دهید؛ چرا که این کار از نشت ادرار جلوگیری می‌کند.

در مورد تعویض پوشک کودک دختر هم باید مراقب باشید که بعد از درآوردن پوشک بدن او را از جلو به عقب پاک کنید. این کار به کاهش خطر ابتلای کودک شما به عفونت ادراری کمک می‌کند.

اگر پوشک نشتی داشت چه کنیم؟

زمانی که پوشک بچه شروع به نشتی کرد، یعنی زمان آن رسیده که پوشکی با سایز بزرگ‌تر بگیرید. همزمان با بزرگ‌تر شدن کودک، مقدار ادرار و مدفوعش هم بیشتر می‌شود. پوشک‌های بزرگ‌تر می‌توانند مایعات بیشتری را در خود جذب کنند. بعضی وقت‌ها هم فقط شل بستن پوشک باعث نشتی می‌شود، پس قبل از هر چیزی از درست بسته‌شدن پوشک مطمئن شوید.

منابع: Forbes

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

مطالب مرتبط

چکاپ‌های ماهانه نوزاد؛ از تولد تا دو سالگی

به عنوان مادر و پدر، خوب است بدانید که چکاپ‌های ماهانه نوزاد برای کنترل رشد، تکامل و بررسی وضعیت سل

واکسیناسیون نوزاد و جدول واکسن‌های کودکان

اولین مسئولیت شما به عنوان مادر و پدر یک کودک، حفظ سلامت او است. واکسیناسیون نوزاد، یکی از راه‌هایی

همه چیز درباره شیردهی به نوزاد

از لحظه‌ای که دو خط موازی بی‌‌‌‌‌‌بی‌چک جلوی چشمان‌تان خودنمایی می‌کنند، داستان دلنشین مادر

فایل صوتی آموزش گام به گام تعویض پوشک بچه